Powrót

strona główna

Fachowość prac montażowych

Prawidłowe wykonanie prac przy montażu okien, drzwi, bram, rolet to sposób na zagwarantowanie bezproblemowej eksploatacji w przyszłości.

 

W ramach oferty dysponujemy kilkoma doświadczonymi brygadami monterskimi, gdzie poszczególni pracownicy pracują w brygadach monterskich przeszło 10 lat.

 

Nawet najlepsze okno, drzwi, czy inne urządzenia, a jednak źle zamocowane przysporzy wielu problemów w przyszłości. Dlatego wybierając dobre, solidne i często droższe produkty zapewne oczekiwania co do fachowości montażu i związanych z tym czynności są bardzo duże. Jesteśmy tego świadomi, że to na nas spoczywa odpowiedzialność za kompleksową, fachową obsługę od pomiaru, wyceny, po montaż i serwis zamawianych przez Państwa produktów.

 

Przykładamy uwagę do szczegółów, które mają finalnie wpływ na prawidłowe funkcjonowanie montowanych przez nas okien, drzwi, bram, rolet, by satysfakcja klienta była na lata.

 

Montujemy zgodnie z instrukcją ITB, RAL i według zaleceń producenta, by wszelkie przesłanki montażowe do funkcjonowania gwarancji producenta na produkt były zachowane.

Jednak pomimo starań i najwyższej troski, może zdarzyć się, że coś może być powodem uchybienia, nie tak ekipy monterskiej, a już na etapie produkcji. Dlatego przez cały proces od sprzedaży, po montaż i przeglądy serwisowe służymy pomocą i dążymy do wspólnego z naszym klientem rozwiązywania reklamacji.

Dla nas nadrzędnym dobrem, jest spokój naszego klienta, z którego poleceń zazwyczaj mamy kolejne zlecenia, a nie dobro producenta z którym współpracujemy sprzedając jego produkty.

Jeżeli zdarzy się, że błąd ludzki jest po stronie montażysty, to kwestia reklamacyjna jest dla

nas priorytetem. Po spisaniu protokołu reklamacji, szukamy rozwiązania satysfakcjonującego naszego klienta i stając na wysokości zadania usuwamy uchybienie na nasz koszt.

 

Montaż okien

 

Oferujemy możliwość wykonania demontażu, montażu stolarki okiennej i drzwiowej.

 

Na życzenie klienta po zamontowaniu stolarki wykonujemy wykończenia tynkarskie otworów okienno-drzwiowych.

 

Dla dużych, a także dla nietypowych i skomplikowanych konstrukcji, czy też przeszkleń dysponujemy bardzo ważnym przy współczesnym montażu elementem wsparcia prac jakim jest mini żuraw montażowy.

 

 

Co wpływa na cenę ostateczną usługi montażu okien?

 

Cena robocizny montażu okien zależy od przynajmniej kilku czynników. Podstawa to informacja, czy wymieniacie Państwo okna w budynku, czy wstawiacie je Państwo w swoim domu, który dopiero jest w budowie. W tym pierwszym przypadku trzeba przecież najpierw wyjąć stare okna, co wcale nie jest tak proste i szybkie, jak może się wydawać. Co więcej, sam montaż okien także może się od siebie różnić.

Jeśli mamy do czynienia z tzw. ciepłym montażem, to konieczne jest zastosowanie trzech warstw uszczelniających: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej, co wpływa też na długość i cenę montażu.

Łatwo się domyślić, że montaż okna dachowego czy tarasowego jest nieco bardziej skomplikowany niż tradycyjnego ale i małe okienko piwniczne wymaga więcej nakładu prac.

Natomiast montaż okien panoramicznych jest nie tylko skomplikowany, ich rozmiar też wpływa na cenę montażu, ze względu na inny sposób mocowania, niż okna o tradycyjnych rozmiarach.

Często samo szklenie w takich przypadkach wymaga użycia mini żurawia, choćby ze względu na rozmiar i tym samym ciężar dedykowanego pakietu szybowego.

Nie tylko miejsce montażu ma znaczenie, ale i materiał, z jakiego jest wykonane okno. Inne ceny montażu dotyczą okien PVC, a inne okien aluminiowych.

 

Na życzenie klienta montujemy okna na kotwach i tzw. pianie.

 

Wykonujemy również tzw. ciepły montaż okien, nazywany także montażem warstwowym, to metoda pozwalająca znacznie udoskonalić parametry izolacyjne miejsca styku okna z murem poprzez dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji cieplnej.

Jednak zalecamy, czy też skłaniamy się

ku temu,by montaż okien, czy też drzwi obejmował wykonanie tzw. montażu prawidłowego (3 warstwowego), a nie tradycyjnego na tzw. pianę, gdyż tylko montaż prawidłowy, czy właściwy daje gwarancję pełnej izolacyjności dla przenikania wiatru, wilgotności, czy temperatury z zewnątrz do wnętrza budynku.

 

Co składa się na montaż prawidłowy, czy też właściwy?

Sposób wykonania i materiały na każdą z 3 warstw uszczelnienia dobierany jest indywidualnie w zależności od typu muru, właściwości, rodzaju materiału z którego są wykonane okna lub drzwi. Najczęściej stosowane przez nas materiały to:

 

- warstwa zewnętrzna – folia paroprzepuszczalna, folia EPDM paroprzepuszczalna, taśma rozprężna, powłoki uszczelniające np. Illbruck, Siga.

 

- warstwa środkowa – pianka poliuretanowa, wełna mineralna, taśma rozprężna.

 

- warstwa wewnętrzna – folia paroizolacyjna, folia EPDM paroizolacyjna, taśma rozprężna, powłoki uszczelniające np. Illbruck, Siga.

 

Wykonanie uszczelnienia zapewniającego ochronę przed wodą opadową i parą wodną znacznie wydłuża trwałość połączeń okna z ościeżem. Oprócz tego takie uszczelnienie minimalizuje ryzyko występowania zagrzybienia ścian wokół okien i związanych z tym przyszłych kosztów ewentualnych remontów.

 

Poza montażem w ościeżach, montujemy także na życzenie klienta w warstwie ocieplenia za pomocą konsoli montażowych i elementów docieplających, według wcześniejszych uzgodnień podjętych na etapie wyceny, gdyż taki sposób montażu istotnie wpływa na końcową cenę usługi.

 

Zagospodarowanie demontowanych elementów okien, drzwi, gruzu, tynków, czy też opakowań, foli i innych elementów transportowych nowych okien, drzwi, bram, rolet jest w gestii klienta. Jednak istnieje możliwość odpłatnego zagospodarowania odpadów, po wypełnieniu karty przekazania odpadów i uiszczenia stosownej opłaty.

 

Montaż drzwi

 

Oferujemy możliwość wykonania demontażu, montażu drzwi zewnętrznych.

 

Na życzenie klienta po zamontowaniu stolarki wykonujemy wykończenia tynkarskie otworów drzwiowych.

 

Standardowy montaż drzwi polega na wstawieniu konstrukcji w surowy otwór oraz mechaniczne mocowanie ościeżnicy przy pomocy odpowiednich dybli i kotew. Drugim krokiem jest uszczelnienie szczeliny dylatacyjnej występującej na obwodzie konstrukcji oraz zaizolowanie przestrzeni podprogowej.

Do uszczelnienia przestrzeni pomiędzy ościeżnicą, a murem stosowane są elastyczne piany poliuretanowe, pod progiem montowana jest konstrukcja z ciepłego poszerzenia (pvc, klinaryt, purenit, xps itp.), która na samym końcu jest izolowana przeciwwilgociowo za pomocą maty EPDM. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie piany poliuretanowej przed wpływem promieniowania uv za pomocą kleju do styropianu. Takie działanie zapobiega przed degradacją piany PU jeszcze przed wykonaniem ocieplenia budynku. Analogicznie jak w przypadku okien, proces instalacji przy wykorzystaniu wyłącznie piany poliuretanowej nie gwarantuje szczelności stolarki!

 

 

Wykonujemy również tzw. ciepły montaż drzwi, nazywany także montażem warstwowym, to metoda pozwalająca znacznie udoskonalić parametry izolacyjne miejsca styku drzwi z murem poprzez dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji cieplnej.

Jednak zalecamy, czy też skłaniamy się ku temu,

by montaż drzwi wejściowych obejmował wykonanie tzw. montażu prawidłowego (3 warstwowego), a nie tradycyjnego na tzw. pianę, gdyż tylko montaż prawidłowy, czy właściwy daje gwarancję pełnej izolacyjności dla przenikania wiatru, wilgotności, czy temperatury z zewnątrz do wnętrza budynku.

 

Co składa się na montaż prawidłowy, czy też właściwy?

Sposób wykonania i materiały na każdą z 3 warstw uszczelnienia dobierany jest indywidualnie w zależności od typu muru, właściwości, rodzaju materiału z którego są wykonane drzwi. Najczęściej stosowane przez nas materiały to:

 

- warstwa zewnętrzna – folia paroprzepuszczalna, folia EPDM paroprzepuszczalna, taśma rozprężna, powłoki uszczelniające np. Illbruck, Siga.

 

- warstwa środkowa – pianka poliuretanowa, wełna mineralna, taśma rozprężna.

 

- warstwa wewnętrzna – folia paroizolacyjna, folia EPDM paroizolacyjna, taśma rozprężna, powłoki uszczelniające np. Illbruck, Siga.

 

Wykonanie uszczelnienia zapewniającego ochronę przed wodą opadową i parą wodną znacznie wydłuża trwałość połączeń drzwi z ościeżem. Oprócz tego takie uszczelnienie minimalizuje ryzyko występowania zagrzybienia ścian wokół drzwi i związanych z tym przyszłych kosztów ewentualnych remontów.

 

Montaż bram garażowych

 

Montaż bram garażowych najlepiej powierzyć fachowcom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie praktyczne oraz znajomość technik montażu wymaganych przez producentów. Praktycznie wszystkie bramy oferowane przez naszą firmę sprzedawane są wraz z usługą profesjonalnego montażu. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla inwestora ze względów podatkowych. Na zakup wraz z montażem bramy obowiązuje najczęściej 8% VAT (na sam zakup bramy 23% VAT), a zlecenie takiej usługi jednemu wykonawcy pociąga za sobą dodatkowe korzyści związane z ewentualnymi reklamacjami. Oznacza to, że sprzedawca nie będzie mógł Państwu wmówić, że przyczyną potencjalnej usterki jest niewłaściwy montaż. Podatek 8 % VAT na sprzedaż bramy i usługę montażu dotyczy tylko bram montowanych w bryle budynku zgodnie z ustawą o stawkach podatku VAT i nie dotyczy też budynków o powierzchni użytkowej powyżej 300 m2.

 

 

Przygotowanie budynku przed montażem.

 

Wewnętrzne ściany garażu, do których zostaną przymocowane prowadnice oraz pozostałe elementy bramy garażowej (wał, sprężyny, szyna jezdna itp.) powinny być finalnie wykończone przed rozpoczęciem montażu bramy garażowej. W takiej sytuacji konieczne jest: wyrównanie i zlikwidowanie wszelkich krzywizn, wytynkowanie wewnętrznych ścian bocznych oraz płaszczyzny nadproża.

 

Prosimy pamiętać, że wytynkowanie i wyrównanie węgarków oraz płaszczyzny nadproża po zamontowaniu bramy będzie niemożliwe.

 

Stanowczo odradzamy wykonywanie montażu bram garażowych do nieprzygotowanego otworu.

Z praktyki wiemy, że późniejsze prace wykończeniowe mogą spowodować trudne w wyczyszczeniu zabrudzenia prowadnic i elementów jezdnych, co radykalnie wpłynie na jakość pracy bramy automatycznej i skróci żywotność poszczególnych jej elementów.

 

Montaż bramy w surowym pomieszczeniu bez wykonanej wylewki jest jak najbardziej możliwy. Powinni Państwo jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji takiej decyzji. Automatyczne bramy garażowe zapisują swoje położenia krańcowe do pamięci napędu (po montażu następuje regulacja i ustawienie pozycji krańcowej). Oznacza to, że w przypadku jakichkolwiek zmian w poziomie docelowym posadzki istnieje duże prawdopodobieństwo, że napęd zostanie rozregulowany i konieczne będzie powtórne zaprogramowanie automatu. Wystarczy, że np. wylewka zostanie wylana kilka mm wyżej lub niżej od poziomu ustawionego podczas montażu bramy i niezbędna będzie dodatkowa wizyta serwisanta. Nasi montażyści zawsze sugerują wykonanie finalnej posadzki przed montażem bramy garażowej lecz nie jest to ostateczność. Prosimy pamiętać, że posadzka garażu musi mieć równą płaszczyznę oraz prawidłowy poziom względem ścian, na których zostaną zamontowane prowadnice bramy. Niedokładnie wykonana posadzka spowoduje m.in. brak szczelności na styku dolnej uszczelki bramy, co wpłynie na przedostawanie się wody opadowej i kurzu z zewnątrz.

 

Instalacja elektryczna.

Do praktycznie wszystkich napędów sufitowych, które stosowane są do segmentowych i uchylnych bram garażowych wymagane będzie standardowe gniazdko zasilające 230V zamontowane na suficie w odległości 3-3,5 m od krawędzi otworu. Jeśli brama wyposażona będzie w fotokomórki, Państwa instalator będzie musiał poprowadzić dwa przewody 4×0,5 mm od gniazdka sufitowego do obu dolnych krawędzi otworu bramy garażowej.

Ostatnim elementem będzie poprowadzenie przewodów łączących napęd bramy automatycznej z ew. przyciskiem, który pozwoli na otwieranie i zamykanie bramy za pomocą przełącznika zlokalizowanego najczęściej w pobliżu drzwi prowadzących z garażu do domu. Opcjonalnie można zastanowić się nad podłączeniem kontaktronu bramowego (czujnika otwarcia) do planowanego systemu alarmowego.

 

Służymy Państwu fachową pomocą na każdym etapie planowania i wykonywania wyżej wymienionych prac łącznie z doradztwem związanym z systemami inteligentnych budynków lub sterowaniem bramą za pomocą aplikacji mobilnej czy smartfona itp.

 

Montaż rolet

 

Montaż rolet zewnętrznych to tylko z pozoru proste zagadnienie, którym nie powinny zajmować się niewyspecjalizowane, ogólnobudowlane ekipy.

Ze względu na to, że w nowo wybudowanych domach rolety z reguły są ściśle powiązane lub nawet zintegrowane (np. rolety nadstawne) z oknami, ich poprawny montaż jest kwestią priorytetową, która nie powinna być bagatelizowana przez świadomego klienta. Świadczymy profesjonalne usługi na wszystkich etapach Państwa budowy. Instalujemy rolety zewnętrzne zarówno na etapie stanu surowego, jak i później – nawet po finalnym wykończeniu budynku. Choć najbardziej praktycznym jest zamontowanie rolet przed wykonaniem elewacji, a to ze względu na zwiększenie właściwości termoizolacyjnych zamontowanych rolet. Jednak nic nie stoi również na przeszkodzie, aby poprawić swój komfort życia, czy bezpieczeństwo w istniejących, już starszych budynkach.

 

Przygotowanie pod montaż

 

Myśląc o montażu rolet w nowo postawionych budynkach, jeszcze podczas budowy, a z całą pewnością przed wykonaniem elewacji należy zwrócić uwagę na istotną kwestię, aby belka nad okienna była najlepiej cofnięta względem płaszczyzny ściany tuż nad oknem o min. 5-10 mm, tak aby można było przy montażu wykonać dodatkową izolację termiczną pod montowaną skrzynkę rolet za pomocą np. folii-maty Aluthermo Quattro. Zalecenie powyższe pomoże uzyskać przestrzeń na termoizolację o większej grubości.

 

Gdyby jednak nie udało się tego dopilnować na etapie budowy budynku, to jeszcze dokonując montażu okien można skorygować tą różnicę pomiędzy belką, a płaszczyzną ściany poprzez wysunięcie z ościeży o 5 mm okna na zewnątrz i taki montaż okien, by w późniejszym etapie warstwa izolacji nie odsuwała nam skrzynki z prowadnicami względem płaszczyzny ramy okiennej.

 

Przed montażem rolet zaleca się aby Państwa instalator doprowadził kable 4x0,5 lub 5x0,5 po wewnętrznej stronie budynku w miejsca gdzie mają być zamontowane rolety, tak by na etapie montażu można było spiąć po sprawdzeniu przewody zasilania rolet. Możemy też zamontować rolety i wpuścić kable do środka budynku oraz sprawdzić poprawność działania rolet na zasilaniu tymczasowym.

 

Pozostałe usługi montażowe do omówienia, po uzgodnieniu oczekiwań, zakresu prac i specyfiki zamawianych elementów.

 

Miej pewność, że zamówione u nas okna, drzwi, rolety, bramy garażowe, czy parapety zamontują fachowcy mający wieloletnie doświadczenie w montażu stolarki otworowej, którzy to wykonują na co dzień zlecenia nie tylko w zakresie budownictwa indywidualnego, a także skomplikowane realizacje na rzecz licznych podmiotów gospodarczych. 

Usługi montażu