Rodzaje okien PCV i ALU, możliwości otwarć, uchyłu, stałe szklenia
 - skróty i opisy na projektach. Jak to czytać?

11 kwietnia 2022

Jednym z kluczowych elementów wpływających na naszą decyzję o zakupie okien powinien być rodzaj i kierunek otwierania okien. Jest to uzależnione nie tylko od wymagań czy potrzeb natury budowlanej, ale także od naszych przyzwyczajeń i dla naszej wygody.

 

Rozróżniamy różne rodzaje okien ze względu na funkcje które posiadają:

 

1. Okna nieotwierane. (fix i fib)

Okno rozwierne oznacza się najczęściej literą R

Najczęściej ten rodzaj okien na rysunkach okien posiada oznaczenia w formie pustego pola lub posiada krzyżyki. Okna nie otwierane różnią się od siebie szkleniem. Ze szkleniem stałym w skrzydle oznaczamy skrótem (fib), a gdy stosujemy szklenie w ramie to oznaczamy skrótem (fix).

Stosowane są jako dodatkowe przeszklenia w pomieszczeniach w których posiadamy już inny rodzaj okien np. otwierane, rozwierno-uchylne, przesuwne. Stosujemy je także w pomieszczeniach w których nie mamy konieczności uchyłu lub otwarcia w celu wietrzenia pomieszczenia.

W domach pasywnych gdzie zastosowana jest rekuperacja często występują okna nieotwierane typu fix.

 

2. Okna uchylne

Okno uchylne oznacza się najczęściej

literą (U).

Ten rodzaj okien stosowany jest do pomieszczeń piwnicznych, garażowych, czy też innych gospodarczych, a także w pomieszczeniach użytkowych, gdzie częścią jest aneks kuchenny i przy tym aneksie nie potrzebujemy okna otwieranego (rozwiernego).

Okno uchylne jest możliwe do otwarcia w celach technicznych, np. gdy chcemy je umyć lub przeprowadzić serwis, czy konserwację okuć. Ściągamy blokadę uchyłu i zabezpieczając skrzydło przed nagłym pełnym uchyłem i jego uszkodzeniem opuszczamy go powoli (przy większych gabarytach skrzydeł okien uchylnych, do takiej czynności potrzebne są 2 osoby).

 

3. Okna otwierane (rozwierne)

Okno rozwierne oznacza się najczęściej literą (R).

a) Okna standardowe – zwykłe.

Spotkać można okna rozwierne o przeróżnych kształtach: klasyczne prostokątne, okrągłe, półokrągłe, owalne, trapezowe oraz łukowe.

Wybierając nowe okna do domu, czy mieszkania, raczej rzadko decydujemy się na okna typowo rozwierne. O wiele częściej spotkać można okna dwuskrzydłowe, gdzie jedno skrzydło jest rozwierno-uchylne, a drugie rozwierne. Taka konfiguracja wynika głównie z oszczędności - okucia rozwierne są nieco tańsze od bardziej rozbudowanej wersji z uchyłem.

Przy okazji okien dwuskrzydłowych, warto wspomnieć również o słupkach dzielących płaszczyznę okna w pionie. Istnieją słupki ruchome oraz stałe.

Otwieranie okien jest bardzo skutecznym sposobem na intensywne wietrzenie, ma jednak swoje wady natury użytkowej. Wynikają one głównie z tego, że otwarte na oścież okno zabiera przestrzeń wewnątrz pomieszczenia. Jest to mocno odczuwalne szczególnie w przypadku większych drzwi balkonowych czy tarasowych ale przy mniejszych oknach, też daje się we znaki. Wygodny dostęp i bezproblemowe otwieranie oznacza brak możliwości ustawienia w ich pobliżu mebli czy innych sprzętów. Z kolei otwieranie mniejszych okien rozwiernych, możliwe jest tylko jeśli zdejmiemy ze znajdujących się pod nimi parapetów wszystkie przedmioty, mogące kolidować ze skrzydłem okiennym.

Szeroko otwarte okno pod wpływem mocniejszych podmuchów wiatru, może trzaskać lub uderzać o wnękę okienną, czy też tzw. szpaletę. Dlatego jeśli często korzystamy z wietrzenia przy otwartych oknach, warto zainwestować w hamulec okienny lub ogranicznik otwarcia. Są to bez wątpienia znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze sposoby na zapobieganie wyżej wymienionym zagrożeniom, niż blokowanie okna różnymi przedmiotami codziennego użytku np. książką, czy też doniczką.

W Polsce najbardziej popularne są okna otwierane do wewnątrz pomieszczeń. Warto wiedzieć, że w innych krajach bardzo często stosuje się inne rozwiązania. Okna angielskie typu casement, a także okna skandynawskie, zazwyczaj otwierane są na zewnątrz.

Dzięki temu uzyskuje się nie tylko miejsce na parapetach, ale także lepszą szczelność okien podczas wietrznych dni. Dzieje się tak dlatego, że wiejący wiatr naciska na skrzydła okienne z zewnątrz, dociskając je jeszcze mocniej do ościeżnicy.

Decydując się na okna rozwierane, trzeba być dość mocno przekonanym, że w tym konkretnym przypadku, żadne dodatkowe funkcje (takie jak uchylanie) nie będą nam nigdy potrzebne. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej wybrać okno rozwierno-uchylne. Różnica w cenie nie jest duża, zyskujemy za to większą elastyczność i możliwość różnicowania sposobu wietrzenia w zależności od pogody czy naszych aktualnych potrzeb.

 

b) Okna balkonowe

Takie okna w zależności od potrzeb i projektów dzielmy na otwierane klasycznie, jako okna jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe ze stałym lub z tzw. ruchomym słupkiem. Okna te mogą być wykonane klasycznie w całości z PCV lub

z tzw. niskim progiem (2cm wysokości) wykonanym z kompozytu i aluminium. Jednak w przypadku tych okien ograniczają nas możliwości techniczne i gabaryty. Dlatego dla większych przeszkleń stosujemy okna nieotwierane tzw. stałe szklenia lub specjalne systemy przesuwane.

 

Do systemów przesuwnych zaliczamy okna typu PSK (uchylno – przesuwne) dające maksymalna szerokość okna 3300 mm oraz inne mające specjalny system z niskim „zerowym progiem”, czyli system HST

( drzwi unoszono – przesuwne), które są obecnie najpopularniejszym systemem okiennym na rynku. Mamy tu bardzo duże możliwości konstrukcyjne, bo możemy wykonać okna o wymiarach 6000 mm na 2700 mm dla konstrukcji białych oraz 6000 mm na 2500 mm dla kolorowych. Doskonałe parametry termiczne, techniczne i zerowy próg stanowią o tym, że jest to rozwiązanie dedykowane na duże tarasy, wyjścia na ogród, ale sprowadzi się też na mniejszych balkonach.

 

Pamiętajmy, że rodzaj i kierunek otwierania okien wpływa na późniejszą funkcjonalność okien, a nawet pomieszczeń. By nie mieć problemu z oknami na etapie ich zamawiania, dostawy czy montażu warto wiedzieć, jak prawidłowo odczytać graficzne oznaczenia sposobu i kierunku otwierania skrzydeł okiennych.

I choć wybór jest ograniczony – prawe

i lewe, to błąd może skutkować zmniejszeniem powierzchni w naszych czterech kątach.

W branży okiennej przyjęło się określać kierunek otwierania skrzydła według położenia zawiasów na okiennej ramie (patrząc od środka pomieszczenia). Jeśli zawiasy znajdują się po stronie prawej, a klamka po lewej, to mamy do czynienia z oknem prawym (P). Okno (O) prawe oznacza się symbolem (OP). Jeśli zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po prawej, to mamy do czynienia z oknem lewym (L). Okno lewe oznacza się symbolem (OL).

 

Opis okien wg. pozycji z galerii:

  1. - Okno lewe rozwierne = OL R,

  2. - Okno prawe rozwierne = OP R,

  3. - Okno prawe, rozwierno – uchylne

= OP R+U,

  4. - Okno lewe rozwierno-uchylne

= OL R+U,

  5. - Okno uchylne = O U

  6. - Okno stałe szklenie w ramie = O fix,

  7. - Okno Stałe szklenie w skrzydle

= O fib,

  8. – Okno lewe skrzydło rozwierno-uchylne + prawe skrzydło rozwierne = O L R+U i P R,

  9. - Okno lewe skrzydło rozwierne + prawe skrzydło rozwierno-uchylne

= O LR i P R+U,

10. - Okno lewe skrzydło rozwierno - uchylne + stałe szklenie w ramie

= O L R+U i fix,

11. - Okno prawe skrzydło rozwierno - uchylne + stałe szklenie w ramie

= O P R+U i fix,

12. - Okno lewe skrzydło rozwierno - uchylne + stałe szklenie w skrzydle

= O L R+U i fib,

13. - Okno prawe skrzydło rozwierno - uchylne + stałe szklenie w skrzydle

= O P R+U i fib,

14. - Okno podwójne stałe szklenia w skrzydłach = O fib i fib,

15. - Okno podwójne stałe szklenie w ramie = O fix i fix,

16. - Okno potrójne stałe szklenie w ramie + skrzydło rozwierno-uchylne lewe + stałe szklenie w ramie = O fix + LR+U + fix,

17. - Okno potrójne stałe szklenie w ramie + skrzydło rozwierno-uchylne prawe + stałe szklenie w ramie = O fix + PR+U + fix,

18. - Okno potrójne skrzydło lewe rozwierne + skrzydło lewe rozwierne + skrzydło prawe rozwierno-uchylne = O LR + LR + PR+U,

19. - Okno potrójne skrzydło lewe rozwierno -uchylne + skrzydło prawe rozwierne + skrzydło prawe rozwierne

= O LR+U + PR + PR,

20. - Okno potrójne lewe skrzydło rozwierno-uchylne + stałe szklenie w ramie + skrzydło prawe rozwierno-uchylne

= O LR+U + fix + PR+U,

21. - Okno balkon lewe skrzydło rozwierne + prawe skrzydło rozwierno-uchylne

= O LR + PR+U,

22. - Okno balkon lewe skrzydło rozwierno-uchylne + prawe skrzydło rozwierne

= O LR+U + PR,

23. – Okno balkon fix w ramie + skrzydło prawe rozwierne = O fix + PR,

24. - Okno balkon skrzydło lewe rozwierne + stałe szklenie w ramie = O LR + fix,

25. - Okno balkon skrzydło prawe rozwierne + stałe szklenie w skrzydle = O PR + fib,

26. - Okno balkon skrzydło lewe rozwierne + stałe szklenie w skrzydle = O LR + fib,

27. - Okno balkon lewe skrzydło rozwierne + prawe skrzydło rozwierno-uchylne + ruchomy słupek

= O LR + PR+U + ruchomy słupek,

28. - Okno balkon lewe skrzydło rozwierno-uchylne + prawe skrzydło rozwierne + ruchomy słupek

= O LR+U + PR + ruchomy słupek,

29. - Okno balkon lewe rozwierne = O LR,

30. - Okno balkon prawe rozwierne = O PR,

31. - Okno balkon lewe rozwierno-uchylne = O LR+U,

32. - Okno balkon prawe rozwierno-uchylne = O PR+U,

33. - Okno balkon potrójne lewe rozwierne + lewe rozwierne + prawe rozwierno-uchylne = O LR + R + PR+U,

34. - Okno balkon potrójne lewe skrzydło rozwierno-uchylne + prawe rozwierne + prawe rozwierne = O LR+U + PR + PR,

35. - Okno balkon potrójne stałe szklenie w ramie + lewe skrzydło rozwierno-uchylne + prawe skrzydło rozwierne

= O fix + LR+U + PR,

36. - Okno balkon potrójne lewe skrzydło rozwierne + rozwieno-uchylne + fix w ramie = O LR + R+U + fix,

37. - Okno balkon PSK prawe + stałe szklenie w ramie= O PSK P + fix,

38. - Okno balkon PSK prawe + stałe szklenie w skrzydle = O PSK P+ fib,

39. - Okno HST otwarcie lewe = O HST L,

40. - Okno HST otwarcie prawe i lewe

= O HST P+L,

41. - Okno zestaw podwójny HST w jednej ramie, otwarcie środek prawe i lewe

= O HST2x P+L,

 

Więcej propozycji zestawów i sposobów otwarć w systemach okien HST znajdziecie Państwo w innej naszej ofercie, gdzie przedstawiamy schematy i możliwości rozwiązań stosowanych także dla największych przeszkleń.

Zapraszamy